Regionalna  Odznaka  Krajoznawcza PTTK

Szlakiem Ordynacji Zamojskiej”


 

Kontakt

Home

 

 


REGULAMIN
    

  1. Odznaka ma na celu zapoznanie z  zabytkami  miejscowości Ordynacji Zamojskiej
  2. Odznakę może zdobywać osobą która ukończyła 7 lat

3        Odznaka posiada 3 stopnie :brązowy, srebrny i złoty, które należy zdobywać w kolejności stopni.

                 

                                      Szlakiem ordynacji zamojskiej - 1  Szlakiem ordynacji zamojskiej - 2  Szlakiem ordynacji zamojskiej - 3

            - na stopień brązowy należy zwiedzić :10 miejscowości,

- na stopień srebrny należy zwiedzić:15 miejscowości,

- na stopień złoty należy zwiedzić; 20 miejscowości, wymienionych w Załączniku do regulaminu odznaki.

4.   Czas zdobywania odznaki jest nieograniczony.

  1. Podstawa do zdobycia odznaki jest Kronika Odznaki, opracowana i prowadzona w dowolny sposób przez zdobywającego odznakę. Na pierwszej stronie Kroniki Odznaki należy umieścić dane personalne oraz adres zamieszkania osoby zdobywającej odznakę.
  2. Potwierdzeniem zwiedzonych miejsc mocy mogą być: pieczątka miejscowości, zdjęcie na tle obiektu, potwierdzenie kadry programowej PTTK, która uczestniczyła podczas zwiedzania obiektu.
  3. Na stopień brązowy należy zwiedzić 15 miejsc mocy

Na stopień srebrny należy zwiedzić  30 miejsc mocy

Na stopień złoty należy zwiedzić 45 miejsc mocy

8.   Kronikę Odznaki weryfikuje i przyznaje odznaki :   Oddział Wojskowy PTTK,

      ul. Lubelska 139D/15, 22 – 109 CHEŁM – 6

  1. Kronikę Odznaki wraz z odznaką  Oddział przesyłką  pocztową za pobraniem .

Proszę nie przesyłać kopert zwrotnych i znaczków pocztowych.

  1. Interpretacja regulaminu odznaki należy wyłącznie do Zarządu Oddziału Wojskowego   

W Chełmie

    10.   Regulamin został wprowadzony w życie Uchwałą nr 7/2008 z dn. 27.11.2008 r.

            i  obowiązuje z dniem podpisania Uchwały

 

 

 

 

Załącznik do Regulaminu

ODZNAKI KRAJOZNAWCZEJ

„Szlakiem Ordynacji Zamojskiej”

 

 

Jan Zamoyski swoją karierę zaczynał mając 4 wsie odziedziczone po ojcu, kasztelanie chełmskim, Stanisławie Zamoyskim. Statutem ordynacji mógł objąć 2 miasta i 39 wsi, zaś pod koniec jego życia ordynacja obejmowała już 23 miasta i 816 wsi i nazywana była "państwem zamojskim". 

 

 

Wykaz miast i wsi i folwarków należących do Ordynacji w drugiej połowie XVIII wieku
 

Miasta:

 

 

Goraj, Janów  Lubelski, Józefów, Kraśnik, Krzeszów, Szczebrzeszyn, Tarnogród, Tomaszów Lubelski, Turobin, Zamość.

Wsie i folwarki

:

 

Aleksandrów, Babice, Barchaczów, Batorz, Biała, Białobrzegi, Białowola, Bidaczów ,Biskupie, Biszcza, Blinów, Błażek, Bodaczów, Bononia, Borowiec, Bortatycze, Branew, Branewka, Brody Małe, Brody Wielkie, Brodziaki, Brzozówka, Budzyń, Bukowa, Bukowina, Bystre, Chłopków, Chmielek, Chomęciska, Chrzanów, Ciosmy, Ciotusza, Czarnystok, Czernięcin, Dąbrówka, Dąbrowica, Dereźnia, Deszkowice, Długi Kąt, Dorbozy, Dzwola, Flisy, Gilów, Godziszów, Gorajec  Gorajecki, Górecko, Gózd, Grabowica, Grudki, Guzówka,  Hamernia, Hedwiżyn, Horyszów, Hosznia, Huciska, Hucisko, Huszczka Duża, Huszczka Mała, Huta Krzeszowska, Huta Turobińska, Janowice, Jarosławiec, Jasiennik, Jedlinki, Kalinowice, Kamionka, Kapronie, Kawęczyn  (obok Janowa Lub.) Kawęczyn  (obok Szczebrzeszyna), Kawęczynek, Kiszki, Kitów, Klemensów, Kocudza, Korchów, Korytków, Kosobudy, Kozaki, Krasne, Krzemień, Krzeszów  Dolny, Krzeszów Górny, Księżpol, Kulików, Kulno, Kunki, Latyczyn, Lążek, Lipa, Lipiny, Lipowiec, Lipowiec Łukowski, Lipsko, Łabunie, Łabuńki, Łada, Łosiniec, Łukowa, Majdan Księżpolski, Majdan Niepryski, Majdan Ruszowski, Majdan Sitaniecki, Majdan Sopocki, Malinie, Maziły, Michałów, Moczydło, Mokre, Mokrelipie, Momoty, Monaster, Naklik, Nawóz, Niedzieliska, Nielisz, Nowiny, Obrocz, Obsza, Olchowiec, Olszanka, Otrocz, Paary, Pardysówka, Pasieki, Pikule, Pisklaki, Piskorowice, Płoskie, Płusy, Pniówek, Podhorce, Dzielce, Podolszynka, Podrusów, Ponikwy, Potok Dolny, Potok Górny, Pułankowice, Radecznica, Rakówka, Rataj, Rogoźno, Rokitów, Roztopy, Różaniec, Ruda, Rudka, Rudnik, Ruszów, Rybnica, Sąsiadka, Siedliska, Sieraków, Sitaniec, Słodków, Sól, Stabrów, Stanisławów, Stary Zamość, Stawce, Struża, Suchynia, Sulmice, Susiec, Szarowola, Szastarka, Szopinek, Szyszków, Tarnawa, Tereszpol, Tokary, Topornica, Topólcza, Trzęsiny, Turzyniec, Tworyczów, Ulów, Uście, Wielącza, Wieprzec, Wieprzowe Jezioro, Wierzba, Wierzbie, Wilkołaz, Wirkowice, Wiszenki, Wola Różaniecka,  Wólka Częrnięcka, Wólka Horyszowska, Wólka Łabuńska, Wólka Łosiniecka, Wólka Obszańska, Wólka Ponikiewska, Wólka Ratajska, Wólka Rudnicka, Wólka Sitaniecka, Wólka Wieprzecka, Wólka Złojecka, Wysokie, Wywłoczka, Wyżnianka, Wyżnica, Zaburze, Zaburze (obok Szczebrzeszyna), Zabytów, Zagrody, Zakłodzie, Zalesie, Zamch, Zanie, Zarudzie, Zarzecze, Zawada, Zawadka, Zdziłowice, Złojec, Zwierzyniec, Zynie, Źrebce, Żabno, Żdanów, Żuk, Żurawie, Żurawnica.